Novinky

Vánoční dopis předsedy ČSMP členům

22.12.2009 17:00

Vážené členky a vážení členové Společnosti,

Rok 2009 se nezadržitelně blíží ke svému konci. Přestože byl bohatý na události, většina z nás asi zjistila, že utekl příliš rychle, ne všechno, co jsme měli naplánováno, se podařilo uskutečnit. To se týká i života Společnosti. Třebaže se podařilo uspořádat mnohem více konferencí i přednášek s diskusí, než tomu bylo v minulém roce, neměli jsme pravidelná setkání každý měsíc.

Fungují webové stránky, které jsou již poměrně navštěvované, a to i díky fotogalerii. Nyní jde o to, aby více členů využívalo této platformy k uveřejňování informací a dalších příspěvků. A aby všichni četli zveřejňované zprávy. Po mnoha letech vyšla publikace ČSMP „Od kodifikace mezinárodního práva k jeho fragmentaci“. Další publikace se plánují na příští rok.

Zatím nejdále za poslední desetiletí se dostal projekt Czech Yearbook of International Law. Zejména členové výboru vědí, jak intenzivní, náročná a někdy bouřlivá jednání se vedla a ještě vedou. Doufejme, že se podaří projekt dotáhnout do konce v podobě, která by byla nejen formálně dokonalá, ale zároveň vyváženým a reprezentativním obsahem odrážela současný stav české nauky mezinárodního práva.

Taková Ročenka, pod kterou by se mohla ČSMP jako vydavatel podepsat. K tomu (podobně jako k dalším cílům Společnosti) lze dospět jen při zapojení více členů do psaní příspěvků. Ostatně i obecněji platí, že naše Společnost bude taková, jakou ji její členové svými aktivitami udělají.

Přeji Vám všem příjemné a klidné prožití vánočních svátků, jakož i hodně štěstí, zdraví a dalších úspěchů v roce 2010!

Pavel Šturma
předseda ČSMP-CSIL

 

>>
<< 65 | 66 | 67 | 68 | 69 >>

News

Call for papers for Volume 11 (2020) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)

25.03.2020 17:10

The Czech Yearbook of Public & Private International Law invites contributions to its volume 11 (2020).

2020 is the year of several important anniversaries. We have selected the 70 years of the European Convention on Human Rights (1950) in the context of general international law, as the profile topic for this volume. However, the Special Issue may also reflect upon the international legal aspects of the events which occurred in 1920, when the League of Nations and the Permanent Court of International Justice commenced their work, and to consider the legacy that these events have, or have not, left in international law.

Authors both from the Czech Republic and from other countries are invited to submit their abstracts by 20 April 2020 and full contributions by 31 May 2020.  The recommended length of articles is 10 to 15 pages (Times New Roman font, line-spacing 1.5). The articles should contain a short abstract in English, for the Czech speaking authors, also a short abstract in Czech (max. 10 lines for each of them). Authors are encouraged to follow the style of the previous issues of the journal.

The Czech Yearbook of Public & Private International Law is a peer-reviewed English-language journal published by the Czech Society of International Law, acting in cooperation with the Czech Branch of the International Law Association.

The first volume appeared in September 2010. Since 2014, the Czech Yearbook has been included in the Czech index of scholarly peer-reviewed journals (RVVI). In 2015, it was included in the SCOPUS database. The Yearbook appears both online and in the printed version.

The CYIL accepts articles and comments on Public International Law, Private International Law and European Law.

I addition to the articles related to the topic of the volume, authors are also invited to submit contributions falling under one of the following rubrics of the CYIL:

  • I. Studies
  • II. Short articles, comments and discussion
  • III. Case-law
  • IV. Czech practice relating to international law
  • V. Review of books

The information on these different rubrics are available on the website of the CYIL (www.cyil.eu).

The deadline for all the submissions is 31 May 2020

The CYIL is a peer-reviewed journal. The submitted manuscripts can be accepted, rejected, or sent for revision. Authors are required to ensure that their contributions have the sufficient quality of English and/or were proofread. By submission of his/her contribution an author gives the consent to publication in printed and on-line version of the journal. The author is entitled to receive a printed copy of the Yearbook and an offprint of his/her article in the PDF form.  

The CYIL, vol. 11 will be published in October or November 2020.

Prof. Pavel Šturma
President of the CSIL
Editor-in-Chief

>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 10 (rok 2019) - online 

Akce

Pozvánka na setkání s diskusí „Prague UNCITRAL model law roundtable 2020 - Implementation of UNCITRAL Model law in the Czech Republic" (Praha, 11. 2. 2020, 16:00 hodin)

01.02.2020 15:51
Česká společnost pro mezinárodní právo, Česká odbočka ILA ve spolupráci s Katedrou mezinárodního práva Právnické fakulty UK, a CZIPRA (Český institut pro popularizaci a revitalizaci arbitráže) si Vás dovolují pozvat na PRAGUE UNCITRAL MODEL LAW ROUNDTABLE 2020 - Implementation of UNCITRAL...
>>

Záznamy: 1 - 1 ze 91

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Vyhledávání

© 2009 - 2019, Česká společnost pro mezinárodní právo