Akce

Pozvánka na přednášku s diskusí: Prof. Max Hilaire, Ph.D. "International Law, the United States Constitution, and the Biden Administration’s Ability to Implement US International Legal Obligations" (Praha, 7. 3. 2023 od 17:00 hodin)

01.03.2023 16:40

Česká společnost pro mezinárodní právo / Czech Society of International Law, Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s Kat. mezinárodního práva PF UK si Vás dovolují pozvat na přednášku: 

"International Law, the United States Constitution, and the Biden Administration’s Ability to Implement US International Legal Obligations


Prof. Max Hilaire, Ph.D.

The Washington Center, DC
Empire State College, Saratoga Springs, NY

  

Následnou diskuzi moderuje

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 

Setkání se koná v úterý 7. 3. 2023 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 412, IV. patro


Těšíme se na Vaši účast.


Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                      Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
předseda ČSMP                                            předseda České odbočky ILA

>>

Záznamy: 1 - 1 ze 107

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 13 (rok 2022) - online 

News

Start a career at United Nations Young Professionals Programme (YPP) - Legal Affairs

08.12.2022 10:04
  UNITED NATIONS  NATIONS UNIES         Dear Czech Society of International Law representative,   Know someone who might be interested in beginning a career in Legal Affairs within the United Nations? The application period for the United...
>>

Climate Change and International Trade (Abstract Summary from Michelle Zang)

07.12.2022 12:33
The nexus between climate change and international trade has been gradually re-defined in the last decades. The classic misunderstanding claiming mutual exclusiveness and regulatory conflict is replaced by the proposition that trade and trade policy could be the force multiplier for global climate...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16

Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech 23.-25.9.2022. Program se skládal ze sedmi tematických panelů, v rámci kterých vystoupili přední odborníci na mezinárodní právo České i Slovenské republiky.

Obecné souvislosti konfliktu představili panelisté, kteří se zaměřili na klamavé úkony státu v době války (Pavel Sladký) a efektivitu mezinárodního práva veřejného a rusko-ukrajinské války (Anna Červeňáková). K problematice sankcí byly předneseny příspěvky k sankcím a protiopatřením z pohledu mezinárodního práva (Pavel Šturma), k působení EU v oblasti mezinárodního práva v kontextu sankčního režimu (Zuzana Žitná) a k mezinárodním sankcím a zejména případu Hambálek (Peter Matuška, Nikolas Sabján).

V rámci mezinárodního práva lidských práv se účastníci zabývali ozbrojeným konfliktem na Ukrajině a závazky podle EÚLP (Alla Tymofeyeva) a veřejnou kritikou války na Ukrajině ze strany ruských státních občanů jako důvodu udělení azylu (Daniel Arbet). Tématika azylového a uprchlického práva byla dále rozvedena v příspěvcích k dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině na uprchlické právo: dočasné ochraně jako výzvě pro cesační klauzuli definice uprchlíka v Úmluvě o právním postavení uprchlíků (Věra Honusková) a k dočasné ochraně pro osoby prchající před válkou na Ukrajině a možné scénáře po jejím ukončení (Eliška Flídrová).

Mezinárodní ekonomické právo bylo zastoupeno tématy mezinárodněprávní povinnosti obchodních korporací v kontextu rusko-ukrajinského konfliktu (Klára Poláčková Van der Ploeg), invazí na Ukrajinu a investičními nároky vůči Rusku (Monika Feigerlová) a tématem vzestupu a pádu zelených ambicí ve světle ozbrojeného konfliktu na Ukrajině (Ludmila Elbert).

Nejrozsáhlejší panel se týkal aktuálních otázek kodifikace a aplikace mezinárodního práva a představil otázky mezinárodněprávních aspektů a reflexe války o Ukrajinu ve smluvním a diplomatickém světě (Milan Beránek), aktuální otázky mezinárodního práva (nejen) v rámci CZ PRES v Radě EU (Emil Ruffer), výsledky letošního zasedání Komise OSN pro mezinárodní právo (Pavel Šturma) a aktuální otázky mezinárodního práva – slovenského pohledu (Peter Klanduch).

Závěrečný panel se věnoval konfliktu na Ukrajině a roli EU, a to zamyšlení se nad „humanitárními“ výjimkami z evropských sankcí (Zuzana Trávníčková) a cestě Moldavska do Evropy z perspektivy unijní judikatury (Sandra Brožová).

Symposium doprovázel i bohatý společenský program a neformální setkání. Město Třešť se nachází v kraji Vysočina a je známé jako kulturní město betlémů. Účastníci byli zároveň ubytováni v nově zrekonstruovaném hotelu Akademie věd, který byl znovu otevřen po dvouleté rekonstrukci teprve v květnu tohoto roku. Pro zájemce budou vybrané prezentace účastníků dostupné na webových stránkách České společnosti pro mezinárodní právo.

 

Autorka článku:    Mgr. Pavlína Krausová

>>

Novinky

Nový předseda Komise OSN Pavel Šturma: Státy už nejsou tolik ochotné přijímat závazné smlouvy

05.07.2019 14:11
https://www.ceska-justice.cz/2019/07/novy-predseda-komise-osn-pavel-sturma-staty-uz-nejsou-tolik-ochotne-prijimat-zavazne-smlouvy/
>>
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Vyhledávání

© 2009 - 2022, Česká společnost pro mezinárodní právo