Akce

Pozvánka na přednášku: "Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost" (10. 6. 2025, Praha)

23.05.2025 19:03

Česká společnost pro mezinárodní právo a Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s katedrou mezinárod. práva PFUK si Vás dovolují pozvat na přednášku:

"Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost"

JUDr. Robert Fremr

Místopředseda Vrchního soudu v Praze
Bývalý soudce a místopředseda Mezinárodního trestního soudu  

 

Následnou diskusi moderuje

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 

Setkání se koná v úterý 10. 6. 2025 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 38, přízemí a on-line.


    
Těšíme se na Vaši účast.

 

      Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                                                       Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
  předseda ČSMP, České odbočky ILA                                                           místopředseda ČSMP

                                            Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, PhD., E.MA
                                                              vedoucí katedry MP

>>

XVII. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium

21.05.2025 13:10

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Dovoľte mi, aby som Vás v mene Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied pozval na sedemnásty ročník Slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia. 

Miesto konania: Inštitút vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení

Dátum: 3. - 5. 10. 2025 

Téma: 80. výročie Charty OSN 

Konferenčný poplatok: 150,- eur 

Úhrada v hotovosti na mieste alebo na účet SSMP IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084; SWIFT/BIC: GIBASKBX 

Prihlasovanie na: dagmar.lantajova@truni.sk a daniel.bednar@truni.sk 

Prihlasovanie do: 10. 9. 2025 

Tradične je účasť možná s odborným príspevkom alebo bez príspevku. Tešíme sa na stretnutie v Omšení! 

 

S pozdravom

prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. predseda SSMP

>>

Záznamy: 1 - 2 ze 118

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky

Bývalý liberijský prezident Taylor shledán vinným ze zločinů podle mezinárodního práva

28.04.2012 15:37

Ve čtvrtek 26. dubna 2012 vynesl Zvláštní soud pro Sierra Leone (Special Court for Sierra Leone) zasedající
v Haagu rozsudek, ve kterém shledal bývalého prezidenta Libérie Charlese A. Taylora vinným z napomáhání (aiding and abetting) při spáchání jedenácti zločinů podle mezinárodního práva a z plánování (planning) těchto zločinů.

Charles Gankey Taylor, Zvláštní soud pro Sierra Leone, international law, mezinárodní právo, csmp-csil.orgJedná se o zločiny proti lidskosti (vražda, znásilňování, sexuální otroctví, jiné nelidské činy a zotročování), porušení společného článku 3 Ženevských úmluv
a Dodatkového protokolu II k těmto úmluvám (akty terorismu, násilí proti životu či zdraví osob, útoky proti osobní důstojnosti, kruté zacházení 
s chráněnými osobami a plenění) a jiná závažná porušení mezinárodního humanitárního práva (nábor dětských vojáků mladších 15 let).

Původně byl Charles Taylor viněn ještě z šesti dalších zločinů, ty ale byly 
z obžaloby vypuštěny již v roce 2006.

Ke všem uvedeným zločinům došlo během občanské války ve Sierra Leone, která probíhala v letech 1991
-2002. Taylor, který v dané době nejprve velel povstalecké skupině Libérijská národní vlastenecká fronta (NPFL)
a později, od roku 1997, byl prezidentem Libérie, sice v této válce přímo nebojoval, od počátku ale aktivně podporoval rebely z Revoluční sjednocené fronty (RUF), která svrhla původní sierraleonskou vládu. Činil tak z čistě zištných důvodů – rebelové mu za jeho podporu platili diamanty, které se těží na východě
a jihovýchodě Sierra Leone a  kvůli nimž se konfliktu také přezdívá válka za krvavé diamanty.

Některé zdroje tvrdí, že Taylor občanskou válku v Libérii nejen podporoval, ale dokonce sám vyvolal. Libérijci měli také ve Sierra Leone zavést praxi amputace končetin a jiných částí těla, jimiž konflikt neslavně proslul. Tyto skutečnosti se během řízení prokázat nepodařilo.

Stejně tak Zvláštní soud pro Sierra Leone nedoložil, že by se Taylor do zločinů páchaných ve Sierra Leone sám zapojoval, nařizoval je, nebo že by byl alespoň součástí zločinného spolčení směřujícího k páchání těchto zločinů. Rozsudek tak zní „jen“ na napomáhání a plánování zločinů.

Sierra Leone, Free Town, csmp-csil.org, international law, mezinárodní právoZvláštní soud,  který řízení s Taylorem z bezpečnostních důvodů přesunul
z Freetownu do Haagu, prozatím rozhodl pouze o vině obžalovaného. Stanovená výše trestu bude oznámena teprve za měsíc, 30. května 2012.

Odhady se značně liší, obvykle se ale očekává, že Taylor bude odsouzen
k odnětí svobody v trvání více než 10 let. To by odpovídalo dosavadní praxi Zvláštního soudu, který zvláště v porovnání s Mezinárodními trestními tribunály pro bývalou Jugoslávii a, v menší míře, pro Rwandu, má tendenci být k obžalovaným spíše přísnější.

V řízeních, která jsou již ukončena, padly tresty dosahující až 52 let odnětí svobody. Již nyní je známo, že Taylor si svůj trest neodpyká ani v Libérii, ani ve Sierra Leone, ale ve Velké Británii.

Řízení s Charlesem Taylorem si zaslouží pozornost, neboť je v jistém smyslu přelomové. Jde totiž
o první skutečně férové řízení vedené před mezinárodním, resp. smíšeným trestním tribunálem, ve kterém byl odsouzen bývalý nejvyšší představitel státu. 

Krátké ohlédnutí do historie tento závěr potvrzuje. Adolf Hitler unikl trestnímu stíhání před Norimberským tribunálem sebevraždou. Japonský císař Hirohito před Tokijským tribunálem nikdy nestanul z politických důvodů.

Bývalý jugoslávský a později srbský prezident Slobodan Miloševič zemřel v cele Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii před vynesením rozsudku.  Současný súdánský prezident Omar Hasan Al-Bašír je sice formálně obviněn Mezinárodním trestním soudem, vzhledem k tomu, že stále pobývá v Súdánu, však řízení proti němu neběží.

Další bývalí vůdci států (Nicolae Ceausescu, Saddám Husajn či Muamar Kaddáfí) byli buď souzeni na vnitrostátní úrovni, nebo řízení proti nim nerespektovalo principy spravedlivého procesu, popř. byli popraveni či ubiti k smrti bez jakéhokoli soudu. Největší část představitelů státu, kteří měli krev na rukou (Josef V. Stalin, Pol Pot aj.), pak soudnímu řízení za svého života nečelila vůbec.

Ačkoli je tak odsouzení bývalého liberijského prezidenta „velkým krokem pro Taylora, malým krokem pro lidstvo“, jedná se o krok zcela zásadní a, snad, i precedenční. Stávajících i bývalých hlav států, které neváhaly v zájmu posílení osobní moci
a rozšíření svého majetku obětovat lidské životy a nařídit sebevětší krutosti, bohužel vždy bylo a stále je ve světě dost a dost.

Rozsudek Zvláštního soudu pro Sierra Leone by mohl přispět k tomu, že v budoucnu budou mít takoví lidé těžší postavení a budou vstaveni výrazně vyššímu riziku trestního postihu.

Autorka článku: Veronika Bílková

>>
<< 62 | 63 | 64 | 65 | 66 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online 

News

Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)

11.04.2023 16:33
The Czech Yearbook of Public & Private International Law invites contributions to its volume 14 (2023). In 2023, the Yearbook should focus on the role of international and national institutions for international law, in addition to the usual rubrics. This year we commemorate not only the 150th...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16
Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech...
>>

Vyhledávání

© 2009 - 2025, Česká společnost pro mezinárodní právo