Akce

Pozvánka na přednášku: "Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost" (10. 6. 2025, Praha)

23.05.2025 19:03

Česká společnost pro mezinárodní právo a Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s katedrou mezinárod. práva PFUK si Vás dovolují pozvat na přednášku:

"Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost"

JUDr. Robert Fremr

Místopředseda Vrchního soudu v Praze
Bývalý soudce a místopředseda Mezinárodního trestního soudu  

 

Následnou diskusi moderuje

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 

Setkání se koná v úterý 10. 6. 2025 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 38, přízemí a on-line.


    
Těšíme se na Vaši účast.

 

      Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                                                       Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
  předseda ČSMP, České odbočky ILA                                                           místopředseda ČSMP

                                            Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, PhD., E.MA
                                                              vedoucí katedry MP

>>

XVII. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium

21.05.2025 13:10

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Dovoľte mi, aby som Vás v mene Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied pozval na sedemnásty ročník Slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia. 

Miesto konania: Inštitút vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení

Dátum: 3. - 5. 10. 2025 

Téma: 80. výročie Charty OSN 

Konferenčný poplatok: 150,- eur 

Úhrada v hotovosti na mieste alebo na účet SSMP IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084; SWIFT/BIC: GIBASKBX 

Prihlasovanie na: dagmar.lantajova@truni.sk a daniel.bednar@truni.sk 

Prihlasovanie do: 10. 9. 2025 

Tradične je účasť možná s odborným príspevkom alebo bez príspevku. Tešíme sa na stretnutie v Omšení! 

 

S pozdravom

prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. predseda SSMP

>>

Záznamy: 1 - 2 ze 118

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky

Zpráva z přednášky: "Jurisdictional Immunity of States - Recent Developments" (7. 11. 2012)

21.11.2012 20:15

Ve středu 7. listopadu 2012 od 17.00 hodin se v budově Právnické fakulty University Karlovy uskutečnila přednáška profesora Spyridona Vrellise, ředitele Hellenic Institute of International and Foreign Law v Athénách, na téma Jurisdikční imunity států – nejnovější vývoj. 

Přednášku uspořádala Česká společnost pro mezinárodní právo ve spolupráci s Katedrou mezinárodního práva PF UK.

Profesor Vrellis se ve své přednášce zaměřil na zásadní otázku, a to zda a do jaké míry je možné aplikovat princip jurisdikční imunity státu na zločiny spáchané jedním státem na území státu jiného.

Hlavní pozornost věnoval především sporu Německa proti Itálii, který v únoru letošního roku rozhodl Mezinárodní soudní dvůr (MSD).

V tomto zásadním rozhodnutí MSD judikoval, že Itálie porušila vynesením rozsudku, který zavázal Německo zaplatit odškodnění za újmu způsobenou italským občanům nacisty během druhé světové války, jurisdikční imunitu Německé spolkové republiky.

Private International Law in Greece by Spyridon VrellisProfesor Vrellis upozornil na fakt, že dle MSD neexistuje v mezinárodním obyčejovém právu žádná výjimka z principu jurisdikční imunity států pro případy závažného porušení lidských práv nebo porušení kogentních norem mezinárodního práva veřejného.

V další části přednášky se prof. Vrellis věnoval třem významným řeckým případům, masakrům ve vesnicích Distomo, Kalavryta a Lidoriki, k nimž došlo taktéž za druhé světové války. Tyto případy, které se rovněž týkají jurisdikční imunity států a otázky odškodnění řeckých obětí nacismu, řešily řecké soudy, které stěžovatelům právo na odškodnění přiznaly.

Závěrem se přednášející zaměřil na hlavní argumenty mluvící pro a proti neporušitelnosti principu jurisdikční imunity států.

Na podporu uvedl neexistenci jakéhokoliv ustáleného mezinárodního obyčeje, jenž by umožňoval výjimku z tohoto principu, a také fakt, že vnitrostátní soudy obecně princip jurisdikční imunity dlouhodobě respektují. Profesor Vrellis jasně uvedl, že on osobně se ovšem přiklání k druhému přístupu – tedy možnosti v určitých případech jurisdikční imunitu státu nepřiznat.

Ve prospěch tohoto názoru dle přednášejícího mluví především princip humanity a veřejného svědomí, nutnost chránit lidská práva obětí vážných zločinů a nadřazenost kogentních norem mezinárodního práva veřejného.

Profesor Vrellis zakončil svou přednášku upozorněním, že dle jeho názoru je hlavní funkcí soudů, aby chránily spravedlnost, a stejně tak je na mezinárodním právu, aby se posunulo dále a donutilo převzít státy odpovědnost za vlastní činy, a to především v případech, kdy dochází k závažnému porušování lidských práv a páchání mezinárodních zločinů.

Autorka článku: Šárka Ošťádalová

 

>>
<< 54 | 55 | 56 | 57 | 58 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online 

News

Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)

11.04.2023 16:33
The Czech Yearbook of Public & Private International Law invites contributions to its volume 14 (2023). In 2023, the Yearbook should focus on the role of international and national institutions for international law, in addition to the usual rubrics. This year we commemorate not only the 150th...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16
Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech...
>>

Vyhledávání

© 2009 - 2025, Česká společnost pro mezinárodní právo