Akce

Pozvánka na přednášku: "Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost" (10. 6. 2025, Praha)

23.05.2025 19:03

Česká společnost pro mezinárodní právo a Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s katedrou mezinárod. práva PFUK si Vás dovolují pozvat na přednášku:

"Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost"

JUDr. Robert Fremr

Místopředseda Vrchního soudu v Praze
Bývalý soudce a místopředseda Mezinárodního trestního soudu  

 

Následnou diskusi moderuje

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 

Setkání se koná v úterý 10. 6. 2025 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 38, přízemí a on-line.


    
Těšíme se na Vaši účast.

 

      Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                                                       Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
  předseda ČSMP, České odbočky ILA                                                           místopředseda ČSMP

                                            Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, PhD., E.MA
                                                              vedoucí katedry MP

>>

XVII. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium

21.05.2025 13:10

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Dovoľte mi, aby som Vás v mene Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied pozval na sedemnásty ročník Slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia. 

Miesto konania: Inštitút vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení

Dátum: 3. - 5. 10. 2025 

Téma: 80. výročie Charty OSN 

Konferenčný poplatok: 150,- eur 

Úhrada v hotovosti na mieste alebo na účet SSMP IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084; SWIFT/BIC: GIBASKBX 

Prihlasovanie na: dagmar.lantajova@truni.sk a daniel.bednar@truni.sk 

Prihlasovanie do: 10. 9. 2025 

Tradične je účasť možná s odborným príspevkom alebo bez príspevku. Tešíme sa na stretnutie v Omšení! 

 

S pozdravom

prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. predseda SSMP

>>

Záznamy: 1 - 2 ze 118

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky

Zpráva z přednášky: „The Attitude of the United States Toward International Law“ (27. 02. 2013)

20.03.2013 12:48

Ve středu 27. února 2013 se na půdě Právnické fakulty University Karlovy uskutečnila přednáška profesora Maxe Hilaire, předsedy Ústavu politických věd na Morgan State University v Baltimoru (USA) na téma „Postoj Spojených států amerických k mezinárodnímu právu“. Přednášku uspořádala Česká společnost pro mezinárodní právo ve spolupráci s českou pobočku ILA a s katedrou mezinárodního práva PF UK.

Profesor Hilaire na úvodu své přednášky zmínil, že jak samotný název tématu napovídá, jedná se o velmi širokou problematiku, kterou nelze vtěsnat do několika desítek minut. Cílem přednášky tedy nebylo poskytnout komplexní přehled daného tématu, ale spíše zdůraznit některé podstatné a zajímavé aspekty.

Profesor Hilaire zdůraznil, že USA jsou již po mnoho desetiletí jedním z hlavních iniciátorů rozvoje a pokroku mezinárodního práva. Od období před I. světovou válkou (vliv na rozvoj mezinárodních arbitráží či mezinárodního smluvního práva) přes dobu meziválečnou (právo národů na sebeurčení, Briand-Kelloggův pakt) až po druhou polovinu 20. století a aktivní účast při tvorbě mezinárodních lidsko-právních paktů a podporu vzniku mezinárodních trestních tribunálů. Přes svou roli jednoho z hlavních iniciátorů rozvoje mezinárodního práva však USA paradoxně mnoho dokumentů, na jejichž vytvoření se podílely, neratifikovaly.

Max Hilaire- Morgan State University-international lawTuto dichotomii lze dle přednášejícího přičíst především rozdělení pravomocí a sil
v americké politice a americkém ústavním pořádku jako takovém. Zatímco vyjednávání mezinárodních smluv jsou v rukou presidenta, jejich ratifikace podléhá schválení Senátu. Mnohé mezinárodní smlouvy tak sice byly podepsány, nicméně buď je Senát neratifikoval, nebo mu ani nebyly předloženy. Profesor Hilaire posluchače upozornil, že existují smlouvy, které před Senátem „čekají“ již více než deset či dvacet let – žádný
z dosavadních presidentů se je díky minimální vidině na úspěch nepokusil ani předložit. Lidsko-právní smlouvy se například zpravidla potýkají s námitkami, že by jejich přijetí bylo
v rozporu s ústavním pořádkem či že samotná Ústava již poskytuje daným lidským právům dostatečnou ochranu.

Profesor Hilaire taktéž zmínil vzrůstající vliv soudní moci na americkou interpretaci mezinárodního práva – před soudy se čím dál častěji objevují případy týkající se sporů mezi americkými obchodními korporacemi a občany cizích států
a federální soudy taktéž často stojí před otázkou, které normy mezinárodního práva patří mezi obyčejové a které nikoliv.

Závěr přednášky patřil diskusi. Zde padl mimo jiné dotaz, zda lze v postoji USA vůči mezinárodnímu právu vysledovat dlouhodobě ustálený přístup, či zda se přístup s každou novou administrativou mění. Profesor Hilaire upozornil, že často se jedná o změnu stylu, kterým státní představitelé jednají, nikoliv o změnu klíčových názorů. Dlouhodobě tedy zůstává americký postoj k mezinárodnímu právu spíše konstantní, byť se to díky různým osobnostem presidentů nemusí na první pohled zdát.

Přednášku profesor Hilaire ukončil připomenutím, že USA stejně jako jakýkoliv jiný stát jednají vždy především
s ohledem na své zájmy. A to natolik, nakolik jim to jejich silné postavení umožňuje – oblast mezinárodního práva není výjimkou. Na druhou stranu, pokud by se využívání tohoto mocenského postavení překlonilo až ve zneužívání, jaký příklad by si pak z takového chování vzaly ostatní státy světa?

Autorka článku: Šárka Ošťádalová

>>
<< 50 | 51 | 52 | 53 | 54 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online 

News

Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)

11.04.2023 16:33
The Czech Yearbook of Public & Private International Law invites contributions to its volume 14 (2023). In 2023, the Yearbook should focus on the role of international and national institutions for international law, in addition to the usual rubrics. This year we commemorate not only the 150th...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16
Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech...
>>

Vyhledávání

© 2009 - 2025, Česká společnost pro mezinárodní právo