Akce

Pozvánka na XV. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium (6. – 8. október 2023, Hotel Granit Tatranské Zruby***, SK)

03.08.2023 10:32

Slovenská spoločnosť pre medzinárodné právo pri SAV si Vás dovoľuje pozvať na XV. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium Aktuálne výzvy medzinárodného práva a medzinárodnej bezpečnosti

6. – 8. október 2023, Hotel Granit Tatranské Zruby*** 

Pätnásty ročník slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia je opäť organizovaný v spolupráci s Českou společností pro mezinárodní právo. Projekt je podporený aj Ministerstvom obrany Slovenskej republiky. V súvislosti s aktuálnou geopolitickou situáciou sa do popredia záujmu expertov na oblasť medzinárodného práva dostáva osobitne problematika medzinárodnej bezpečnosti, ktorá má svoj prirodzený dosah aj na medzinárodné právo.

Cieľom sympózia je vytvoriť odborné fórum s cieľom prediskutovať otázky, ktoré ovplyvňujú medzinárodné právo v čase rusko-ukrajinského konfliktu a zadefinovať oblasti, ktoré môžu zaznamenať rozvoj pod jeho vplyvom.

Tohoročné sympózium, rozdelené do ôsmich pracovných blokov počas troch dní, vytvorí dostatočne široký priestor na pestré tematické rozvrhnutie programu. Aktuálne výzvy medzinárodného práva a medzinárodnej bezpečnosti vymedzujú široký okruh tém, ktoré zapadajú do rámca tohoročného sympózia. Počas podujatia bude už tradične vytvorený priestor aj na výmenu praktických skúseností, pohľadov a názorov k aktuálnym otázkam a problémom praxe medzinárodného práva.

Z podujatia a jednotlivých príspevkov sa vydá recenzovaná publikácia.

Účastnícky poplatok je 100,- EUR.

V rámci poplatku je zabezpečené ubytovanie, stravovanie a občerstvenie. 

Účastnícky poplatok je možné uhradiť na mieste v hotovosti alebo vopred prevodom na účet SSMP vedený v Slovenskej sporiteľni: IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084 ; BIC: GIBASKBX, variabilný symbol: 1122.

V správe pre prijímateľa uveďte meno a priezvisko účastníka. 

Registrácia na sympózium na: https://forms.gle/1RZ4L2iQsSfzALPG9

Deadline na prihlásenie: 15. september 2023


Predbežný program 


Piatok 6. októbra 2023

12.00 Príchod účastníkov, ubytovanie
13.00 Obed a slávnostné otvorenie
15.00 – 17.00 Blok I
17.15 – 19.00 Blok II
19.30 Neformálna večera – spoločenský program 

Sobota 7. októbra 2023

8.00 raňajky
9.00 – 10.45 Blok III
11.00 – 12.30 Blok IV
13.00 Obed
15.00 – 17.00 Blok V
17.15 – 19.00 Blok VI
19.30 Neformálna večera – spoločenský program 

Nedeľa 8. októbra 2023

8.00 raňajky
9.00 – 10.45 Blok VII
11.00 – 12.30 Blok VIII
13.00 Obed a ukončenie Sympózia

>>

Záznamy: 1 - 1 ze 109

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky

Dopis členkám a členům České společnosti pro mezinárodní právo

11.04.2023 16:20

Vážené členky, vážení členové České společnosti pro mezinárodní právo,


Na začátku jara se na Vás obracíme s obvyklým dopisem, který jednak bilancuje uplynulé období, jednak přináší informace o plánu činnosti na nový rok. V loňském roce jsme se po období let 2020-2021, kdy byla plánovaná činnost narušena a zčásti převedena na online akce, vrátili k obvyklým přednáškovým a konferenčním aktivitám. 

Nejvýznamnější akcí ČSMP v roce 2022 bylo bezesporu již 14. česko-slovenské mezinárodněprávní sympozium na téma „Dopady ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva“. Tato mezinárodní konference se konala ve dnech 23. - 25. září 2022 v Zámeckém hotelu Třešť, konferenčním centru AV ČR. Bohatý odborný i společenský program splnil očekávání účastníků. Jako obvykle, Společnost zpracuje a vydá písemné příspěvky v kolektivní publikaci, která vyjde v první polovině roku 2023.

Společnosti se podařilo splnit i některé další významné cíle. V září 2022 vydala kolektivní monografii Soudy a soudci v mezinárodním právu. Otázky výběru, nominace a volby soudců. V prosinci pak již 13. číslo Czech Yearbook of Public and Private International Law (2022). Ročenka, jako jedna z mála podobných publikací, vychází navzdory všem problémům pravidelně na podzim nebo koncem daného roku, přičemž udržuje stabilní rozsah a kvalitu příspěvků.
 
Zároveň vyhlašujeme Call for papers s termínem do 31.5.2022 pro další číslo CYIL (14, 2023), které by se kromě obvyklých rubrik mělo zaměřit na roli mezinárodní a národních institucí pro mezinárodní právo. 

V letošním roce si totiž připomínáme nejen 150. výročí založení International Law Association a Institut de Droit International (1873) 100 let Haagské akademie mezinárodního práva (1923), ale také 30 let samostatné České společnosti pro mezinárodní právo (1993). 

Na letošní jaro ČSMP připravila řadu odpoledních přednášek s diskusí na aktuální témata, přičemž využívá návštěv zahraničních hostů. Tak již 7. 3. 2023 proběhla přednáška na téma „International Law, the United States Constitution, and the Biden Administration’s Ability to Implement US International Legal Obligations” (prof. Max Hilaire). V průběhu dubna a května se budou konat další tři přednášky, pozvánky budou rozeslané a zveřejněné.
 
V letošním roce se bude ČSMP na pozvání Slovenské společnosti pro mezinárodní právo účastnit Česko-slovenského sympozia ve Vysokých Tatrách, počítá se s termínem 6.-8. října 2023. Bližší informace a výzva podávání přihlášek a příspěvků budou zveřejněné jako obvykle na stránkách Společnosti. 

Pracovní skupina pro srovnávací právo, kterou vede místopředsedkyně ČSMP prof. Pauknerová, je úzce spjata s IALS (International Association of Legal Sciences). Pracovní skupina pro srovnávací právo ČSMP uskutečnila dne 9.5.2022  přednášku spojenou s diskusí paní JUDr. Petry Škvařilové-Pelzl, která je soudkyní Tribunálu Soudního dvora EU, přednáška zaměřená na vztah mezinárodního a evropského práva měla bohatou účast a diskusi.

Výbor ČSMP ve spolupráci s vedením České odbočky International Law Association také podnikl kroky k naplnění usnesení valného shromáždění Společnosti, kterým byla ustavena pracovní skupina ILA. To umožní nejen hladké placení příspěvků do ILA HQ v Londýně, ale také rozšíření počtu členů odbočky ILA z řad aktivních členů ČSMP, kteří jsou ochotní a schopní se zapojit do činnosti ILA. V nejbližší době bude předán aktualizovaný seznam členů, aby se jich co nejvíce mohlo zapojit do online i fyzických akcí, které ILA na mezinárodní úrovni pořádá k letošnímu 150. výročí od jejího založení (1873).

Abychom mohli činnost Společnosti realizovat, žádáme Vás o úhradu členských příspěvků. 

Výše členského příspěvku je 500,- Kč (snížený příspěvek studentů je 250,- Kč). Příspěvky prosím zasílejte na bankovní účet ČSMP u České spořitelny, a.s., číslo účtu 1937706349/0800. 

 

Za Vaše příspěvky a dary předem děkujeme.


S pozdravem,

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                           Prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc., DSc.
předseda ČSMP                                                       místopředsedkyně ČSMP

JUDr. Ing. Zuzana Trávníčková, Ph.D.
hospodářka ČSMP
 

>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

News

CAHDI Side-Event during UNGA Sixth Committee: “The CAHDI Contribution to the International Law Practice

01.11.2019 16:53

On 31 October 2019, the Permanent Mission of the Czech Republic to the United Nations in New York and the Council of Europe Committee of Legal Advisers on Public International Law (CAHDI) organised a side-event in the framework of the “International Law Week” of the UNGA Sixth Committee at the United Nations Headquarters in New York on the topic “The CAHDI and its Contribution to the International Law Practice”.

The members of the panel were Mr Petr Válek, the Director of the International Law Department at the Czech Republic’s Ministry of Foreign Affairs and Chair of the CAHDI, Professor Pavel Šturma, Chair of the International Law Commission, and Ambassador Emil Ruffer, Permanent Representative of the Czech Republic to the Council of Europe (CoE). Mr Jörg Polakiewicz, Director of Legal Advice and Public International Law at the CoE moderated the side-event.

The Chair of the CAHDI, Director Válek, presented to a full conference room the CAHDI’s activities and concrete results, including publications such as “CAHDI Contribution to Development of Public International Law: Achievements and Future Challenges”. Professor Šturma’s presentation focused on cooperation between the International Law Commission and CAHDI. Finally, Ambassador Ruffer shared practical information on the possibility of obtaining observer status to CAHDI for non-European UN members. In the discussion that followed, a number of states expressed their appreciation of various activities of the CAHDI, a Committee which forms a wide network of legal advisers and thus contributes to the development of international law.

Source: Council of Europe

https://go.coe.int/69cV5

>>
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 13 (rok 2022) - online 

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16
Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech...
>>

Vyhledávání

© 2009 - 2023, Česká společnost pro mezinárodní právo