Akce
Pozvánka na 14. česko-slovenské mezinárodněprávní sympozium (23. až 25. 9. 2022, Zámek Třešť)
29.06.2022 18:25Vážení členové ČSMP a SSMP, milí kolegové a přátelé,
dovolte, abych Vás pozval na již 14. česko-slovenské mezinárodněprávní sympozium na téma „Dopady ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu dalších oblastí mezinárodního práva“, které je plánováno na dny 23. až 25. 9. 2022.
Obecné témat konference směřuje k posouzení dopadů ozbrojeného konfliktu z pohledu jiných odvětví mezinárodního právo, než je mezinárodní humanitární právo, a to zejména donucení a mezinárodních sankcí, mezinárodního práva lidských práv, mezinárodního ekonomického práva, mezinárodního práva životního prostředí. Vyloučené pochopitelně není ani mezinárodní trestní právo.
Po delším hledání vhodného času, místa i tématu Vám dnes mohu oznámit, že letošní, již 14. česko-slovenské mezinárodněprávní sympozium se bude konat od pátku do neděle v nedávno po rekonstrukci otevřeném zámeckém hotelu AV ČR v Třešti.
Zároveň jsme se po dobré zkušenosti z třídenního sympozia v Kúpeloch Nimnica (2018), Kroměříži (2019) a Smrekovici (2021) snažili najít takové místo, které by umožnilo konat setkání od pátečního odpoledne do nedělního oběda.
Tento dopis je též výzvou k podávání přihlášek s tématy příspěvků, a to nejpozději do 25. 8. 2022 prostřednictvím tohoto přihlašovacího formuláře: https://forms.office.com/r/zGZ99dZCXJ
Na základě přihlášených příspěvků pak bude rozeslána konečná verze pozvánky s detailním programem. Předpokládáme, že příspěvky budou vydány ve formě recenzované publikace (kolektivní monografie podle českých kritérií hodnocení výsledků VVI).
Podobně jako u minulých setkání plánujeme:
- příjezd účastníků v pátek 23. 9. mezi 13 a 14 hod., zahájení konference od 14:30, 1. blok, večeři a společenské setkání,
- v sobotu 24. 9. pak pokračování pracovní části (2., 3. blok, panelová diskuse k aktualitám v mezinárodním právu, aj.), večerní grilování v zámecké zahradě (při dobrém počasí),
- v neděli 25. 10. pak poslední bloky a zakončení konference obědem kolem 13:00.
Vzhledem k zvýšeným nákladům spojeným s pronájmem konferenčního zařízení, ubytováním a stravováním (zrekonstruovaný hotel, inflace) bude od každého účastníka vybírán konferenční poplatek ve výši 2 500 Kč nebo 100 EUR, zbytek nákladů pokryje ze svých a sponzorských zdrojů ČSMP.
V ceně poplatku je i publikace, která vyjde na začátku roku 2023.
Kromě toho ti z účastníků tradičních sympozií, kteří zaplatili účastnický poplatek v minulých letech a dosud si nevyzvedli publikace ze sympozia v Kroměříži, je dostanou zdarma během konference. Stačí, pokud tento zájem potvrdí v rámci přihlášky. Pro ostatní účastníky budou tyto i další publikace vydávané ČSMP k dispozici za snížené ceny.
Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
předseda ČSMP
Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 13 (rok 2022) - online
News
Start a career at United Nations Young Professionals Programme (YPP) - Legal Affairs
08.12.2022 10:04———
Climate Change and International Trade (Abstract Summary from Michelle Zang)
07.12.2022 12:33Zprávy z akcí
Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia
08.11.2022 15:16Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech 23.-25.9.2022. Program se skládal ze sedmi tematických panelů, v rámci kterých vystoupili přední odborníci na mezinárodní právo České i Slovenské republiky.
Obecné souvislosti konfliktu představili panelisté, kteří se zaměřili na klamavé úkony státu v době války (Pavel Sladký) a efektivitu mezinárodního práva veřejného a rusko-ukrajinské války (Anna Červeňáková). K problematice sankcí byly předneseny příspěvky k sankcím a protiopatřením z pohledu mezinárodního práva (Pavel Šturma), k působení EU v oblasti mezinárodního práva v kontextu sankčního režimu (Zuzana Žitná) a k mezinárodním sankcím a zejména případu Hambálek (Peter Matuška, Nikolas Sabján).
V rámci mezinárodního práva lidských práv se účastníci zabývali ozbrojeným konfliktem na Ukrajině a závazky podle EÚLP (Alla Tymofeyeva) a veřejnou kritikou války na Ukrajině ze strany ruských státních občanů jako důvodu udělení azylu (Daniel Arbet). Tématika azylového a uprchlického práva byla dále rozvedena v příspěvcích k dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině na uprchlické právo: dočasné ochraně jako výzvě pro cesační klauzuli definice uprchlíka v Úmluvě o právním postavení uprchlíků (Věra Honusková) a k dočasné ochraně pro osoby prchající před válkou na Ukrajině a možné scénáře po jejím ukončení (Eliška Flídrová).
Mezinárodní ekonomické právo bylo zastoupeno tématy mezinárodněprávní povinnosti obchodních korporací v kontextu rusko-ukrajinského konfliktu (Klára Poláčková Van der Ploeg), invazí na Ukrajinu a investičními nároky vůči Rusku (Monika Feigerlová) a tématem vzestupu a pádu zelených ambicí ve světle ozbrojeného konfliktu na Ukrajině (Ludmila Elbert).
Nejrozsáhlejší panel se týkal aktuálních otázek kodifikace a aplikace mezinárodního práva a představil otázky mezinárodněprávních aspektů a reflexe války o Ukrajinu ve smluvním a diplomatickém světě (Milan Beránek), aktuální otázky mezinárodního práva (nejen) v rámci CZ PRES v Radě EU (Emil Ruffer), výsledky letošního zasedání Komise OSN pro mezinárodní právo (Pavel Šturma) a aktuální otázky mezinárodního práva – slovenského pohledu (Peter Klanduch).
Závěrečný panel se věnoval konfliktu na Ukrajině a roli EU, a to zamyšlení se nad „humanitárními“ výjimkami z evropských sankcí (Zuzana Trávníčková) a cestě Moldavska do Evropy z perspektivy unijní judikatury (Sandra Brožová).
Symposium doprovázel i bohatý společenský program a neformální setkání. Město Třešť se nachází v kraji Vysočina a je známé jako kulturní město betlémů. Účastníci byli zároveň ubytováni v nově zrekonstruovaném hotelu Akademie věd, který byl znovu otevřen po dvouleté rekonstrukci teprve v květnu tohoto roku. Pro zájemce budou vybrané prezentace účastníků dostupné na webových stránkách České společnosti pro mezinárodní právo.
Autorka článku: Mgr. Pavlína Krausová
———