Akce
Pozvánka na přednášku: "Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost" (10. 6. 2025, Praha)
23.05.2025 19:03Česká společnost pro mezinárodní právo a Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s katedrou mezinárod. práva PFUK si Vás dovolují pozvat na přednášku:
"Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost"
JUDr. Robert Fremr
Místopředseda Vrchního soudu v Praze
Bývalý soudce a místopředseda Mezinárodního trestního soudu
Následnou diskusi moderuje
Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
Setkání se koná v úterý 10. 6. 2025 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 38, přízemí a on-line.
Těšíme se na Vaši účast.
Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc. Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
předseda ČSMP, České odbočky ILA místopředseda ČSMP
Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, PhD., E.MA
vedoucí katedry MP
———
XVII. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium
21.05.2025 13:10Vážené kolegyne, vážení kolegovia,
Dovoľte mi, aby som Vás v mene Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied pozval na sedemnásty ročník Slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia.
Miesto konania: Inštitút vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení
Dátum: 3. - 5. 10. 2025
Téma: 80. výročie Charty OSN
Konferenčný poplatok: 150,- eur
Úhrada v hotovosti na mieste alebo na účet SSMP IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084; SWIFT/BIC: GIBASKBX
Prihlasovanie na: dagmar.lantajova@truni.sk a daniel.bednar@truni.sk
Prihlasovanie do: 10. 9. 2025
Tradične je účasť možná s odborným príspevkom alebo bez príspevku. Tešíme sa na stretnutie v Omšení!
S pozdravom
prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. predseda SSMP
Novinky
Zemřel prof. Vladimír Kopal (1928 - 2014)
20.07.2014 17:18Je příznačné, že poslední větší vědecká práce Vladimíra Kopala byla věnována odkazu jednoho
z významných “pionýrů” kosmického práva, Vladimíra Mandla?
Profesor Kopal psal tuto historickou studii, která byla publikovaná v roce 2013 v Kolíně nad Rýnem, jako všechny své práce: s hlubokým vědeckým zájmem, s využitím všech dostupných pramenů a jazykových znalostí, s vysokými nároky na logiku výkladu a sebe sama.
Třeba také dodat – s láskou ke své zemi, projektovanou do přání prezentovat světu svým příspěvkem
o Mandlovi vysokou úroveň a vizionářskou povahu meziválečné československé nauky mezinárodního práva.
Nad úvodní otázkou by se však Vladimír pouze podivoval: Předtuchy nepatřily do jeho přísně aristotelovského, logického a uspořádaného světa, odmítajícího vše jiné než vytvořené přírodou či člověkem.
Vladimír Kopal se narodil 14. srpna 1928. Po vystudování Právnické fakulty UK v Praze pracoval v letech 1959 – 1980 jako tajemník Astronautické komise při ČSAV, která zastupovala Československo
u mezinárodních organizací zabývajících se výzkumem a mírovým využíváním kosmického prostoru.
Jako československý delegát se v roce 1962 zúčastnil zakládajícího zasedání Právního podvýboru Výboru OSN pro mírové využívání kosmického prostoru (COPUOS) a účastnil se většiny jeho zasedání, a zejména zasedání jeho Právního podvýboru, jehož byl v letech 1999 – 2003 a 2008 – 2009 voleným předsedou.
V době svého působení jako vedoucí oddělení mezinárodního práva v Československé akademii věd zastával v letech 1983 – 1988 prestižní úřad ředitele Oddělení pro záležitosti kosmického prostoru Sekretariátu OSN v New Yorku. Své zkušenosti později uplatnil v Radě pro kosmonautiku, poradního orgánu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Nechyběl ani při třech konferencích UNISPACE, které se na pozvání rakouské vlády konaly ve Vídni: UNISPACE (1968), UNISPACE II (1982), UNISPACE III (1999) i výročního hodnocení v roce 2009.
Za svou práci obdržel řadu národních i mezinárodních uznání a ocenění včetně členství ve společnostech ve Francii, Německu a USA a zastával také funkci Generálního poradce Mezinárodní astronautické federace (IAF) a viceprezidenta Mezinárodního Institutu kosmického práva (IISL).
Přestože jeho hlavním zájmem byl kosmický prostor, podílel se i na přípravě rozsáhlé kodifikace mořského práva; zde se soustředil zejména na problematiku režimu mořského dna, které podobně jako kosmický prostor nepodléhá státní suverenitě; této tématice věnoval svoji kvalifikační práci pro titul DrSc. “Problémy nové kodifikace mezinárodního práva mořského se zvláštním zřetelem na práva a zájmy vnitrozemských státu”, jež byla vydaná v nakladatelství Academia v roce 1983.
Publikační činnost Vladimíra Kopala však byla zahájena studiemi věnovanými obecným otázkám mezinárodního práva veřejného: Již v roce 1957 vydal v nakladatelství Československé akademie věd (ČSAV) práci “Otázka revise Charty OSN”, jež byla poctěna cenou ČSAV; v roce 1961 pak následovala publikace “Otázka ozbrojených sil OSN”.
V ruštině a češtině vydal v osmdesátých letech publikaci “Mezinárodní právo ve službách míru a spolupráce států”, a již zmíněnou kvalifikační práci “Problémy nové kodifikace mezinárodního práva mořského se zvláštním zřetelem na práva a zájmy vnitrozemských státu” (Praha , Academia, 1983).
Spolu s dlouholetou nizozemskou kolegyní Isabellou Diederiks-Vereschoor uveřejnil v roce 2008
v nakladatelství Kluwer, studenty pro svou přehlednost a znalost vývoje problematiky navýsost oblíbenou knihu, “An Introduction to Space Law”.
Přehlednost, logičnost a rozhled byly ozdobou také jeho pedagogické činnosti. Ještě před odjezdem do OSN přednášel jako docent mezinárodní právo na Univerzitě Karlově v Praze; po r. 1994 následovala přednášková činnost na Západočeské univerzitě v Plzni, v jejímž rámci působil jako řádný profesor.
Prof. Vladimír Kopal byl vysoce respektován v mezinárodně právních kruzích České republiky a byl nepostradatelný v zahraničí. Jeho právní pozitivismus byl skvělým nástrojem pro posouzení stavu de lege lata a důležitým korektivem pro ty, kteří v oblasti kosmického práva viděli či vidí – přes existence satelitní navigace a satelitní televize a jejich právních podkladů - jakousi součást science fiction.
Snažil se pomoci; měl úzký, ale trvalý kruh blízkých přátel; byl ironický, ale i sebeironický; miloval klasickou hudbu a hrál výborně na klavír. Nebyl ustrašený a problémy všedního života zvládal s obdivuhodným přehledem.
Zemřel 27. ledna 2014 ve věku 85 let, krátce po smrti své paní a nejlepší přítelkyně Vlasty, kterou nesmírně postrádal. Svůj smutek řešil prací a plánoval další vědecké práce a publikace, včetně dalšího vydání “An Introduction to Space Law”.
Je příznačné, že poslední vědecká práce Vladimíra Kopala byla věnovaná odkazu jednoho z významných “pionýrů” kosmického práva, Vladimíra Mandla?
Kopal uzavírá tuto práci slovy: “Je velmi politováníhodné, že Vladimír Mandl pro svou předčasnou smrt nemohl zažít a komentovat první kosmické lety, přistání na Měsíci, vytvoření první kosmické stanice
a rozvinutí spolupráce v kosmické činnosti”.
Stejně tak je velmi smutné, že Vladimír Kopal již nezažije ani přistání člověka na Marsu, ani získávání cenných minerálů z nebeských těles.
Mandl byl vizionář; Vladimír Kopal však opravdovým, mezinárodním “pionýrem” kosmického práva; po zásluze je jeho jménu věnováno celé letošní zasedání Mezinárodního Institutu kosmického práva
v Torontu; rád by se jej býval ještě zúčastnil…
Autorka článku: Mahulena Hofmannová
__________________________________________________________________________________
Prof. JUDr. Mahulena Hofmannová, CSc.
V letech 1976-80 studentská vědecká sila oddělení mezinárodního práva Ústavu státu a práva ČSAV pod vedením Vladimira Kopala. V letech 1980-1984 interní aspirantka Ústavu státu a práva ČSAV pod vedením Vladimíra Kopala a Gejzy Mencera. Od roku 2011 vedoucí katedry kosmického práva a práva médií University v Lucemburku a jeden z volených ředitelů Mezinárodního ústavu kosmického práva.
Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online
News
Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)
11.04.2023 16:33Zprávy z akcí
Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia
08.11.2022 15:16———