Akce

Pozvánka na přednášku: "Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost" (10. 6. 2025, Praha)

23.05.2025 19:03

Česká společnost pro mezinárodní právo a Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s katedrou mezinárod. práva PFUK si Vás dovolují pozvat na přednášku:

"Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost"

JUDr. Robert Fremr

Místopředseda Vrchního soudu v Praze
Bývalý soudce a místopředseda Mezinárodního trestního soudu  

 

Následnou diskusi moderuje

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 

Setkání se koná v úterý 10. 6. 2025 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 38, přízemí a on-line.


    
Těšíme se na Vaši účast.

 

      Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                                                       Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
  předseda ČSMP, České odbočky ILA                                                           místopředseda ČSMP

                                            Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, PhD., E.MA
                                                              vedoucí katedry MP

>>

XVII. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium

21.05.2025 13:10

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Dovoľte mi, aby som Vás v mene Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied pozval na sedemnásty ročník Slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia. 

Miesto konania: Inštitút vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení

Dátum: 3. - 5. 10. 2025 

Téma: 80. výročie Charty OSN 

Konferenčný poplatok: 150,- eur 

Úhrada v hotovosti na mieste alebo na účet SSMP IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084; SWIFT/BIC: GIBASKBX 

Prihlasovanie na: dagmar.lantajova@truni.sk a daniel.bednar@truni.sk 

Prihlasovanie do: 10. 9. 2025 

Tradične je účasť možná s odborným príspevkom alebo bez príspevku. Tešíme sa na stretnutie v Omšení! 

 

S pozdravom

prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. predseda SSMP

>>

Záznamy: 1 - 2 ze 118

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky

Zpráva z mezinárodněprávního sympózia České a Slovenské společnosti pro mezinárodní právo – (Hotel Flóra, Trenčianske Teplice, 10. – 11. 10. 2014)

25.11.2014 10:08

Mezinárodní právo jako ochránce světového pořádku: Vynutitelnost mezinárodního práva v 21. století

Ve dnech 10. – 11. října 2014 v Trenčianských Teplicích na Slovensku proběhlo VII. slovensko – české mezinárodněprávní sympózium. Je velmi potěšující, že každým ročníkem přibývá počet účastníků a velký zájem
o tuto akci mají také mladí začínající vědci. Všichni přítomní se sešli v pátek v poledne, kdy bylo sympózium zahájeno přátelským obědem.

První blok sympozia zahájil předseda Slovenské společnosti pro mezinárodní právo prof. Marek Šmid spolu
s předsedou České společnosti pro mezinárodní právo prof. Pavlem Šturmou. 

První vystoupil doc. Peter Vršanský z PF UK Bratislava s příspěvkem na téma „Použitie sily v medzinárodnom práve vo svetle konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou“. Rozsáhlou diskusi na toto téma vyvolal doc. Vršanským prezentovaný tzv. „kvadratický vztah“ spravedlnosti a práva. Dále následovalo vystoupení dr. Michaely Rišové, týkající se vynutitelnosti kogentních norem, kdy hovořila o použití těchto norem v praxi mezinárodních soudů, především Evropského soudu pro lidská práva. Téma bylo podloženo zajímavou judikaturou. 

Doktorandka PF UK v Praze Sandra Brožová přispěla s tématem Otázky efektivity výhrad k některým mnohostranným mezinárodním smlouvám. Poté dr. Zdeněk Nový (PF MU Brno) představil téma Role imunity státu
v mezinárodním investičním právu. V tématu se zaměřil na rozdíl mezi jurisdikční a exekuční imunitu státu. Jako poslední v tomto bloku vystoupil dr. Jozef Beňo z PF UMB Banská Bystrica a mluvil o spolupráci států při řešení mezinárodních sporů, tedy hlavně o kapitole VI. Charty OSN.

V druhém bloku byl prvním řečníkem prof. Pavel Šturma se zajímavým tématem Nesnesitelná lehkost sankcí. Příspěvek prof. Šturmy byl zajímavý už z pohledu samotného výkladu, neboť velmi poeticky prováděl paralelu mezi životem hrdinů známého Kunderovského románu a aplikací mezinárodních sankcí (resp. různých typů protiopatření) v současné praxi států. 

Poté vystoupil dr. Milan Beránek s příspěvkem Mezinárodní orgány a organizace v roli strážců světového pořádku při vynucování mezinárodněprávních norem. Jelikož dr. Beránek působí na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, jsou jeho příspěvky vždy velmi praktické a i zde uvedl mnoho příkladů ze své praxe. Dr. Peter Klanduch hovořil o právní povaze, interpretaci a vykonávaní rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. V rámci tohoto velmi zajímavého příspěvku byla rozebrána Rezoluce Rady bezpečnosti č. 2178/2014. 

Následně měl dr. Martin Faix příspěvek „Imunita medzinárodných organizácií ako prekážka dosahovania  spravedlivosti“. Dr. Faix se zaměřil především na působení mezinárodní mise OSN UNMIK v Kosovu a odpovědnosti za činy spáchané během působení. Posledním řečníkem prvního dne sympozia byl doc. Juraj Jankuv z PF TU Trnava
s tématem „Praktická aplikácia medzinárodného práva životného prostredia v praxi medzinárodných súdnych, arbitrážnych a iných orgánov“, kdy toto téma ilustroval na velmi známém a hodně citovaném judikátu Gabčíkovo-Nagymaros.

Druhý den sympozia začal příspěvkem dr. Petr Válek z MZV ČR, jehož název zněl Lze převzít kontrolní mechanismy pro dodržování lidských práv do mezinárodního humanitárního práva? Dr. Katarína Šmigová z Bratislavské univerzity měla příspěvek na téma „Ako zefektívniť dodržiavanie noriem medzinárodného humanitárneho práva“. Tyto dva příspěvky se vzájemně doplňovaly. Následně na problematiku humanitárního práva proběhla i rozsáhlá diskuse. Dalším řečníkem byl právník ESLP dr. Michal Kučera, který mluvil o implementaci rozsudků  ESLP. 

Příspěvky dr. Kučery jsou vždy velmi vítané, neboť kdo jiný by měl předat ostatním právníkům informace přímo
z dění ESLP než on. Dr. Matúš Huťka měl velmi zajímavý příspěvek na téma „(Právny) koncept prímeria medzi gangmi v Salvádore a otázka legality“. Vzhledem k jeho půlročnímu působení v Salvátoru bylo jeho vystoupení doplňováno velmi zajímavými konkrétními událostmi a informacemi přímo z tohoto místa. 

V diskusi se účastníci zamýšleli především nad tím, zda problematika, o které pan Huťka hovořil je zároveň
i problematika mezinárodní, resp. jak velkou pozornost by jí mělo mezinárodní právo věnovat. Poté dr. Arbet Daniel
z Trnavské univerzity vystoupil s příspěvkem „Zodpovednosť za civilné obete: Izrael vs. Hamás v roku 2014“.

Čtvrtý a poslední blok sympozia byl zahájen příspěvkem prof. Vladimíra Týče (PF MU Brno), a to na téma Renesance subsidiárních smluv v EU? Pan profesor hovořil konkrétně o dvou smlouvách, a to o dohodě o Jednotném patentovém soudu a smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii. Následovalo vystoupení Mgr. Tomáše Buchty s názvem „Vynútiteľnosť medzinárodného práva v. vynútiteľnosť práva EÚ“. 

Vzhledem k působení dr. Buchty v rámci EU byl jeho příspěvek zaměřený z praktického pohledu. Tento příspěvek vyvolal řadu dotazů, kdy dr. Buchta čelil otázkám, zda neporovnává neporovnatelné a zda je vůbec možné tyto dva „právní řády“ takto hodnotit.  Mgr. Ivana Gážiová pokračovala s tématem „Vzájomné uznávanie justičných rozhodnutí cez prizmu medzinárodného práva a nástrojov EÚ“, ve kterém zaměřila pozornost na výkon a vzájemné uznávání rozsudků členských států EU a Rady Evropy. 

Sympozium zakončil polský vědec Konrad Walczuk s přispěvkem „Medzinárodné dohody a európske právo
v ústavnej hierarchii prameňov  práva poľskej Republiky“. V tomto příspěvku poznamenal, že v některých otázkách, zejména pokud jde o pojem manželství, polská ústava má přednost před mezinárodním právem. 

Po celou dobu sympózia panovala opět velmi přátelská a uvolněná atmosféra. A to nejenom během samotného sympózia, ale i ve večerních hodinách u vína a možnosti relaxovat v lázeňském prostředí za nádherného podzimního počasí.

Autorky článku: Mgr. Kamila Hájíčková a JUDr. Alla Tymofeyeva 

>>
<< 39 | 40 | 41 | 42 | 43 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online 

News

Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)

11.04.2023 16:33
The Czech Yearbook of Public & Private International Law invites contributions to its volume 14 (2023). In 2023, the Yearbook should focus on the role of international and national institutions for international law, in addition to the usual rubrics. This year we commemorate not only the 150th...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16
Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech...
>>

Vyhledávání

© 2009 - 2025, Česká společnost pro mezinárodní právo