Akce

Pozvánka na přednášku: "Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost" (10. 6. 2025, Praha)

23.05.2025 19:03

Česká společnost pro mezinárodní právo a Česká odbočka ILA Czech Branch ve spolupráci s katedrou mezinárod. práva PFUK si Vás dovolují pozvat na přednášku:

"Mezinárodní trestní soud: Bilance a nové výzvy pro mezinárodní trestní spravedlnost"

JUDr. Robert Fremr

Místopředseda Vrchního soudu v Praze
Bývalý soudce a místopředseda Mezinárodního trestního soudu  

 

Následnou diskusi moderuje

Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 

Setkání se koná v úterý 10. 6. 2025 od 17:00 hod. na Právnické fakultě UK, míst. č. 38, přízemí a on-line.


    
Těšíme se na Vaši účast.

 

      Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.                                                       Prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
  předseda ČSMP, České odbočky ILA                                                           místopředseda ČSMP

                                            Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, PhD., E.MA
                                                              vedoucí katedry MP

>>

XVII. slovensko-české medzinárodnoprávne sympózium

21.05.2025 13:10

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Dovoľte mi, aby som Vás v mene Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied pozval na sedemnásty ročník Slovensko-českého medzinárodnoprávneho sympózia. 

Miesto konania: Inštitút vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení

Dátum: 3. - 5. 10. 2025 

Téma: 80. výročie Charty OSN 

Konferenčný poplatok: 150,- eur 

Úhrada v hotovosti na mieste alebo na účet SSMP IBAN: SK85 0900 0000 0001 7717 5084; SWIFT/BIC: GIBASKBX 

Prihlasovanie na: dagmar.lantajova@truni.sk a daniel.bednar@truni.sk 

Prihlasovanie do: 10. 9. 2025 

Tradične je účasť možná s odborným príspevkom alebo bez príspevku. Tešíme sa na stretnutie v Omšení! 

 

S pozdravom

prof. JUDr. Marek Šmid, PhD. predseda SSMP

>>

Záznamy: 1 - 2 ze 118

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novinky

Zpráva z IX. slovensko – českého mezinárodněprávního sympózia (14. – 15. 10. 2016, Kúpele Nimnica)

18.11.2016 13:15

Mezinárodní obyčejové právo: relevantní i v digitální éře?

Ve dnech 14. – 15. října 2014 proběhlo v Kúpelech Nimnica na Slovensku IX. slovensko – české mezinárodněprávní sympózium. Všichni přítomní se sešli v pátek v poledne, kdy se uskutečnil první přátelský oběd.

V odpoledních hodinách zahájil první blok sympozia místopředseda Slovenské společnosti pro mezinárodní právo Dr. Metod Špaček spolu s předsedou České společnosti pro mezinárodní právo prof. Pavlem Šturmou.

První vystoupil prof. Šturma (Komise OSN pro mezinárodní právo, PF UK a ČSMP) s příspěvkem na téma Identifikace obyčejového mezinárodního práva: úspěchy a problémy práce KMP. Rozsáhlou diskusi na toto téma vyvolala otázka vnitrostátní aplikace obyčeje. Dále následovalo vystoupení dr. Jaroslava Větrovského, týkající se interpretace obyčejových norem a práce KMP. Téma bylo podloženo judikaturou MSD.

Doktorandka PF UK v Praze, Sandra Brožová, následovala s tématem Význam obyčeje pro kodifikaci práva mezinárodních smluv. V příspěvku se zaměřila mimo jiné na vztah mezi smlouvou a obyčejem. Jako poslední v tomto bloku vystoupil dr. Matej Kereš z MZVaEZ SR a mluvil o praktické aplikaci článku 4 Vídeňské úmluvy o smluvním právu.

Prvním vystupujícím druhého bloku byla doc. Katarína Chovancová z PF PEVŠ Bratislava, která vystoupila v angličtině s příspěvkem s názvem The Use and Abuse of the CIL Necessity in Investment Arbitration. Poté vystoupil Ivan Puškár, doktorand z PF MU Brno. Hovořil ve slovenštině na téma „Úloha medzinárodnej obyčaje v súčasnom medzinárodnom investičnom práve.“ V rámci tohoto velmi zajímavého příspěvku byla rozebrána řada BIT, zejména mezi Argentinou a USA.

Následně měla vystoupení Alla Tymofeyeva (PF UK Praha) s názvem Reflexe zásady důvěrnosti diplomatické korespondence v judikatuře ESLP. Na konci prvního dne konference proběhla zajímavá diskuze, která pokračovala poté v prostorách místní restaurace u večeře.

Druhý den sympozia začal příspěvkem dr. Josef Mrázek (ÚSP AV ČR, PF ZČU Plzeň), jehož název zněl „Reflextions on Identification of Customary Law on the Use of Force“. Následoval dr. Matúš Košuth z MZVaEZ SR s příspěvkem „Medzinárodná obyčaj a jej relevancia v medzinárodnom trestnom práve“. Rozebíral práci ICTY, ICTR a ICC.

Dále studentka Vídeňské a Bratislavské právnické fakulty, Viktória Marková, pojednávala na téma „Princíp non-refoulement - medzinárodná obyčaj v utečeneckom práve“. V diskusi se účastníci zamýšleli především nad obsahem definice ius cogens.

Čtvrtý a poslední blok sympozia byl zahájen příspěvkem Stevena Hille, ředitele právního oddělení NATO, s názvem „NATO’s recent work on cyber law“. Poskytl účastníkům pohled NATO na kybernetické právo. Navázal na něj dr. Milan Lipovský z katedry mezinárodního práva na PF UK s vystoupením na téma Kyberšpionáž v mezinárodním právu. Zamýšlel se nad otázkou právní regulace špionáže v mezinárodním právu.

Dr. Katarína Šmigová z Bratislavské univerzity měla v tomto bloku poslední příspěvek na téma „Jurisdikcia štátu v kybernetickom priestore“. Následně na problematiku práva v kybernetickém prostoru proběhla rozsáhlá diskuse v anglickém jazyce.

Po celou dobu sympózia panovala velmi přátelská a uvolněná atmosféra. A to nejenom během samotného sympózia, ale i ve večerních diskusích u číší vína. Účastnici využili také možnosti relaxovat v lázeňském prostředí za nádherného podzimního počasí.

Autorka článku: Alla Tymofeyeva

>>
<< 17 | 18 | 19 | 20 | 21 >>

Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online 

News

Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)

11.04.2023 16:33
The Czech Yearbook of Public & Private International Law invites contributions to its volume 14 (2023). In 2023, the Yearbook should focus on the role of international and national institutions for international law, in addition to the usual rubrics. This year we commemorate not only the 150th...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Zprávy z akcí

Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia

08.11.2022 15:16
Letošní rok se konalo 14. česko-slovenské mezinárodněprávní symposium, které se věnovalo zejména dopadům ozbrojeného konfliktu na Ukrajině z pohledu různých oblastí mezinárodního práva. Česká společnost pro mezinárodní právo ho již tradičně pořádala v Zámeckém hotelu AV ČR v Třešti ve dnech...
>>

Vyhledávání

© 2009 - 2025, Česká společnost pro mezinárodní právo