Akce
Ban Ki-moon v Praze: Mír, rozvoj a lidská práva (3.- 4.4. 2014)
06.04.2014 13:45Ve dnech 3. – 4. dubna tohoto roku navštívil Českou republiku generální tajemník OSN Ban Ki-moon.
Do Prahy zavítal podruhé ve své stávající funkci (předchozí návštěva proběhla v dubnu 2011), potřetí ve službách OSN (v roce 2002 doprovázel do ČR tehdejšího předsedu Valného shromáždění OSN Han Seung-soo z Jižní Koreje, po němž se předsednické funkce ujal Jan Kavan) a počtvrté ve svém životě (první návštěvu realizoval ještě jako soukromá osoba,
s turistickým programem).
Současně šlo o první návštěvu, při níž se generální tajemník setkal nejen se zástupci politické reprezentace a představiteli organizací podporujících OSN, ale také se členy akademické obce
a studenty. Stalo se tak během přednášky na téma Česká republika a Organizace spojených národů: Mír, rozvoj a lidská práva v měnícím se světě, kterou generální tajemník přednesl v pátek 4. dubna ve Velké aule Karolina.
Přednášce předcházelo slavnostní předání zlaté medaile Univerzity Karlovy. Ban Ki-moon ocenění přijal s povděkem
a neopomněl zmínit, že v Praze uspěl podstatě lépe než na Olympijských hrách v Londýně a Soči, které sice navštívil, žádnou medailí si ale neodvezl.
Za Univerzitu Karlovu promluvili rektor prof. Zima a prorektorka pro evropskou problematiku prof. Rovná, kteří stručně představili Ban Ki-moona a připomněli historii Univerzity Karlovy. Generální tajemník v reakci zalitoval, že do Prahy nepřijel o tři dny později, kdy Univerzita slaví 666. výročí svého založení (7. dubna 1348). Přislíbil nicméně, že se pokusí dostavit se na oslavy příštího podobně „kulatého“ (777.) výročí. Ačkoli úvod akce proběhl v odlehčeném duchu, vlastní přednáška se již věnovala vážným tématům.
Ban Ki-moon nejprve odkázal na historii České republiky a českou zkušenost s bojem proti totalitním režimům
a s budováním demokratické a prosperující společnosti. Podotkl také, že tato zkušenost by ČR měla zavazovat
k tomu, aby se snažila pomáhat jiným, méně vyspělým státům světa. Krátkou poznámku věnoval generální tajemník vývoji na Ukrajině.
Ten podle jeho názoru představuje hrozbu nejen pro stabilitu regionu východní Evropy, ale pro mír a bezpečnost celého světa. Největší prostor v přednášce dostaly nicméně některé globální výzvy, které před mezinárodním společenstvím v současné době stojí. Mezi nejdůležitější z nich zařadil Ban Ki-moon otázku Rozvojových cílů tisíciletí
a problém klimatických změn.
Rozvojové cíle tisíciletí (Millenium Development Goals, MDG) byly formulovány v roce 2000 na tzv. Summitu tisíciletí. Jde o soubor osmi obecných cílů (odstranit extrémní chudobu a hlad; zpřístupnit základní vzdělání pro všechny; prosazovat rovnost pohlaví a posílit postavení žen; omezit dětskou úmrtnost; zlepšit zdraví matek; bojovat proti HIV/AIDS, malárii a jiným nemocem; zajistit trvalou udržitelnost životního prostředí; vytvořit globální partnerství pro rozvoj), které jsou specifikovány prostřednictvím konkrétních ukazatelů.
Cíle měly být původně dosaženy v roce 2015, již nyní je ale jasné, že převážná většina států, pravděpodobně včetně České republiky, nebude schopna závazkům dostát včas. Plánuje se tak nastavení nového období (dalších patnáct let do roku 2030) a částečná reformulace cílů.
Klimatické změny jsou podle generálního tajemníka dalším obecným problémem, který se dotýká života všech lidí planety, včetně obyvatel České republiky. Ban Ki-moon v přednášce zdůraznil – ať již to bylo se znalostí českého kontextu, nebo bez něj –, že názory skeptiků, podle nichž žádné globální klimatické změny způsobené člověkem neprobíhají, popřípadě jsou minimální, byly již vědecky vyvráceny. V této souvislosti odkázal na závěry Mezivládního panelu ke změně klimatu a upozornil na konferenci ke klimatickým změnám, která by měla proběhnout v prosinci tohoto roku.
Závěr přednášky věnoval Ban Ki-moon dvěma kategoriím osob, jejichž potenciál dosud není podle jeho názoru plně doceněn. První představují ženy, o nichž generální tajemník mluvil jako o „nejhůře využívaném zdroji planety“. Ženy by měly mít zaručeny rovné příležitosti de iure i de facto a měly by být přiměřeně zastoupeny v rozhodovacích procesech, neboť to přináší pozitivní výsledky. OSN se snaží jít příkladem, proto jsou ženy v rostoucí míře zapojovány do mírových jednání (např. bývalá prezidentka Irska Mary Robinson se angažuje v mírovém procesu v Demokratické republice Kongo a v oblasti Velký jezer) či stavěny do čela mírových operací OSN (pět z patnácti stávajících operací má prý v čele ženu).
Druhou klíčovou kategorii osob tvoří mladí lidé. Ban Ki-moon připomněl, že lidé pod 25 let dnes tvoří většinu světové populace, a je tedy třeba dát jim větší prostor a vytvořit pro ně dostatečné příležitosti. Zdůraznil také, že ruku v ruce s těmito příležitostmi musí jít důraz na odpovědnost (responsiblity), kterou všichni, včetně nastupujících generací, máme jak vůči svým blízkým, tak vůči lidstvu jako celku.
Právě apel na to, že dnešní globální svět přináší nejen více práv a možností, ale i daleko větší odpovědnost, je možná největším poselstvím, které se generální tajemník OSN snažil v Praze předat.
Autorka článku: Veronika Bílková
———
Lidskoprávní Moot Court (14.3. 2014, Brno)
17.03.2014 13:37V pátek 14. března 2014 se na půdě Ústavního soudu v Brně uskutečnilo národní kolo simulovaného soudního řízení v oblasti lidských práv a správního práva. Lidskoprávní Moot Court uspořádala již druhým rokem Liga lidských práv, a to ve spolupráci
s Masarykovou univerzitou v Brně.
Národnímu kolu předcházelo kolo fakultní, z nějž postoupily vždy dva nejlepší týmy. V národním kole se tak utkalo celkem šest týmů reprezentujících tři právnické fakulty – brněnskou, olomouckou
a pražskou.
Tým z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, složený z Petry Kalenské a Šárky Ošťádalové, se po nelehkém dopoledni probojoval až do finálovém duelu se studenty Masarykovy univerzity v Brně a nakonec si, kromě druhého místa, odvezl také cenu za nejlepší písemné podání.
Letošní případ rozhodně nebyl případem jednoduchým. Lze či nelze vyloučit dlouhodobě problémového studenta gymnázia, který do školy přišel v tričku s podobiznou Anderse Breivika a provokativním nápisem? Jak daleko až sahá svoboda slova? A jakou povahu vlastně mají správní lhůty?
Právě tyto základní otázky si byly nuceny položit všechny zúčastněné týmy. A pak již s energií a nadšením sobě vlastním vynaložit co nejvíce úsilí pro prosazení zájmů svého klienta – ať již jím byl výše zmíněný student, nebo krajský úřad, který rozhodnutí o vyloučení ze školy potvrdil.
Autorky článku: Petra Kalenská, Šárka Ošťádalová
Novinky
Výroční dopis předsedy ČSMP/Call for papers pro další číslo ročenky CYIL s termínem do 31. 5. 2025
25.02.2025 13:46Vážené členky, vážení členové České společnosti pro mezinárodní právo,
Na začátku roku se na Vás obracíme již tradičně výročním dopisem, který jednak bilancuje uplynulé období, jednak přináší informace o plánu činnosti na nový rok. V loňském roce jsme pokračovali v obvyklých přednáškových a konferenčních aktivitách.
Nejvýznamnější akcí ČSMP v roce 2024 bylo 16. česko-slovenské mezinárodněprávní sympozium, zorganizované Českou společností pro MP na téma „Mezinárodní soudnictví: nové úkoly a výzvy“. Tato mezinárodní konference se konala ve dnech 27.-29. září 2024 v Hotelu Galant Lednice. Bohatý odborný i společenský program v krásném prostředí lednického areálu splnil očekávání účastníků. Jako obvykle, naše společnost připravuje do tisku písemné příspěvky v kolektivní publikaci, která vyjde na jaře roku 2025.
Společnosti se podařilo splnit i některé další významné cíle. V prosinci vydala již 15. číslo Czech Yearbook of Public and Private International Law (2024). Ročenka, jako jedna z mála podobných publikací, vychází navzdory všem problémům pravidelně na podzim nebo koncem daného roku, přičemž udržuje stabilní rozsah a kvalitu příspěvků. Obě publikace, tj. Ročenka a připravovaná kolektivní monografie „Mezinárodní soudnictví“, jejichž souhrnná cena přesahuje 500 Kč, budou pro platící členy ČSMP k dispozici zdarma.
Zároveň vyhlašujeme Call for papers s termínem do 31. 5. 2025 pro další číslo CYIL (16, 2025).
Na letošní jaro ČSMP připravila řadu odpoledních přednášek s diskusí na aktuální témata, přičemž využívá také návštěv zahraničních hostů. Tak již 28. 1. 2025 proběhla v hybridní formě přednáška na téma „Zasedání 6. výboru VS OSN na podzim 2024: nová naděje pro kodifikaci mezinárodního práva?” (JUDr. Marek Zukal), dne 20. 2. 2025 se konala online přednáška na téma „Private International Law Aspects of Corporate Sustainability Due Diligence Directive“ (Dr. Vesna Lazic z T.M.C. Asser Institut).
V průběhu dubna a května se budou konat další přednášky, pozvánky budou rozeslané a zveřejněné.
V letošním roce se bude ČSMP aktivně účastnit Česko-slovenského sympozia mezinárodního práva, které bude organizovat Slovenská společnost pro mezinárodní právo Bližší informace o termínu, místu a tématu a výzva podávání přihlášek a příspěvků budou zveřejněny jako obvykle na stránkách Společnosti.
Výbor ČSMP ve spolupráci s vedením České odbočky International Law Association také podnikl kroky k naplnění usnesení valného shromáždění Společnosti, kterým byla ustavena pracovní skupina ILA. V neposlední řadě rozhodl o rozšíření počtu členů odbočky ILA z řad aktivních členů ČSMP, kteří jsou ochotní a schopní se zapojit do činnosti ILA. V několika případech byla také podána nominace našich členů do nově zřizovaných mezinárodních výborů a pracovních skupin ILA.
Publikační a přednáškou činnost České společnosti pro mezinárodní právo se daří realizovat díky členským příspěvků, darům členů nad rámec příspěvků a dotacím Rady vědeckých společností, o které pravidelně a úspěšně žádáme.
I když zaplacené členské příspěvky představují jen menší část ve financování aktivit Společnosti, jsou velmi důležité, protože při využívání dotací na činnost musí Společnost nejméně 30 % nákladů uhradit z vlastních zdrojů.
Roční členský příspěvek ve výši 500,- Kč (snížený příspěvek studentů 250,- Kč) zasílejte prosím na bankovní účet ČSMP u České spořitelny, a.s., číslo účtu 1937706349/0800. K platbě v mobilním bankovnictví můžete využít i tento QR kód:
Za Vaše příspěvky a dary nad rámec členského příspěvku předem děkujeme.
V souladu s občanským zákoníkem a stanovami ČSMP představuje tento dopis také výzvu k doplacení příspěvků za minulé období ve lhůtě do 31. 5. 2025. V případě neuhrazení příspěvků členství ve Společnosti zanikne.
V případě, že si nejste jist/jista, zda máte uhrazené příspěvky za rok 2024, neváhejte se s dotazem obrátit na hospodářku Společnosti Zuzanu Trávníčkovou (zuzana.travnickova@vse.cz).
Na základě Stanov vede Společnost seznam členů. Aby byl seznam aktuální a zejména, aby byla aktuální Vaše e-mailová adresa, na kterou zasíláme informace a pozvánky na akce, prosíme o vyplnění krátkého aktualizačního formuláře. Odkaz na formulář je https://bit.ly/CSMP2025. Předem děkujeme za jeho vyplnění.
S pozdravem,
Prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc. JUDr. Ing. Zuzana Trávníčková, Ph.D.
předseda ČSMP hospodářka ČSMP
Česká ročenka mezinárodního práva veřejného a soukromého, Vol. 15 (rok 2024) - online
News
Call for papers for Volume 14 (2023) of the Czech Yearbook of Public & Private International Law (CYIL)
11.04.2023 16:33Zprávy z akcí
Zpráva o průběhu 14. česko-slovenského mezinárodněprávního symposia
08.11.2022 15:16———